Sverigestyrelsen

Styrelsen ska arbeta för att främja Måleriföretagens syften och i samråd med Svenskt Näringsliv handlägga kollektivavtalsfrågor inom Måleriföretagens område. Styrelsens uppgift är också att fastställa Måleriföretagens strategiska mål. Verkställande direktören verkställer sedan besluten tillsammans med sina medarbetare.

Måleriföretagens Sverigestyrelse valdes på föreningsstämman den 7 februari 2017.

Kontaktuppgifter:

Jörgen Bergqvist, ordförande
P Chr Rusch & Son AB
jorgen.bergqvist@rusch.se
070-525 35 36

Glenn Kellerson, vice ordförande
Keller & Glenn Måleri AB
Simrishamn
glenn@keller-glenn.se
0708-61 18 18

ClasGöran Carlsson, styrelseledamot
cg.carlsson@telia.com
0708-24 78 45

Cennet Johansson, styrelseledamot
Skellefteå Måleri & Golv AB
Brogatan 27 SKELLEFTEÅ
info@skemg.se 
070-627 04 36

Roland Johansson, styrelseledamot
Hagfors Måleri Rt AB
roland@hagforsmaleri.se
0563-54 02 40

Håkan Hellström, styrelseledamot
Hellströms Måleritjänst AB
shhellstrom@bredband.net
070-7510520

Jonas Karlsson
Edvardssons Måleri i Västra Frölunda AB
jonas.k@edvardssonsmaleri.se
070-789 65 74

Stefan Olsson, styrelseledamot
Stoby Måleri AB
stefan@stoby.se
0451-38 85 00

Douglas Rosell, styrelseledamot
Sandå Jönköping AB
douglas.rosell@sanda.se
036-314430

Johan Trygg, styrelseledamot
Sandå Örebro AB
johan.trygg@sanda.se
019-165350