Småföretagargruppen

De som driver mindre företag med få eller inga anställda har förstås andra behov än de som har arbetsledare och administrativ personal. För att tillgodose mindre företags behov har Måleriföretagen en särskild småföretagargrupp. Gruppen består av representanter för mindre företag från alla delar av landet. Småföretagargruppen bildades 2010 och består av representanter med 0 – 9 anställda.

Tack vare arbetet i gruppen kan vi på Måleriföretagen vidareut­veckla våra tjänster och anpassa vårt utbud för att möte upp vad mindre företag särskilt efterfrågar, samt vilka frågor vi som branschorganisation ska driva.

Vill du komma i direkt kontakt med någon av våra småföretagare för att höra vad ett medlemskap kan erbjuda dig ber vi dig mejla på smaforetagargruppen@maleriforetagen.se, så återkopplar någon av våra representanter till dig inom kort. 

Björn Hellman är ansvarig för småföretagargruppen. Björn ansvarar också för att ta fram unika medlemsförmåner och rabattavtal. 

Är du intresserad av att veta mer om hur ett medlemskap i Måleriföretagen kan stärka din verksamhet ytterligare, så är du mycket välkommen att kontakta någon av våra projektledare, som följer:

Elvira Nilsson 
Projektledare Region Stockholm, Mitt, Öst och Norr
elvira.nilsson@maleriforetagen.se
0770-93 9097

Erling Zandfeld
Projektledare Region Väst, Skåne och Sydost
erling.zandfeld@maleriforetagen.se
0770-93 9032

 

Representanter i Småföretagargruppen

Region Norr:
Tord Smetana
Smetanas Design & Måleri AB
Umeå
info@smetanasmaleri.se
070-631 55 26

Mikael Sjöberg
Sjöbergs Måleri och Golv AB
Östersund
sjobergsmaleri@msn.com
070-624 17 44

Cennet Johansson
Skellefteå Måleri & Golv AB
Skellefteå
info@skemg.se
070-627 04 36

Region Mitt:
Håkan Oscarsson
Oscarsson Måleri AB
Uppsala
hakan@oscarssonsmaleri.se
076-1054543

Fredrik Köie
Briljant Måleri AB
Gävle
info@briljant-maleri.se
070-6270086

Region Öst:
Daniel Nilsson
DN:s Måleri AB
Finspång
daniel@dnsmaleri.se 
070-5509196

Thomas Holmberg
Kvalitetsmålarn i Örebro AB
Örebro
thomas.holmberg@kvalitetsmalarn.se 
0730-807270

Region Stockholm:
Håkan Hellström
Hellströms Måleritjänst AB
Sköndal
shhellstrom@bredband.net 
070-7510520

Lars Jarefjord
Norrvikens Måleri AB
Sollentuna
lasse@norrvikensmaleri.se 
076-3385013

Stephan Högberg
Decorit Måleri AB
Johanneshov
stephan@decorit.se
0708-410133

Väst:
Peter Mohr
PM:s Måleri AB
Borås
peter.mohr@telia.com 
0703-37 19 75

Leif Andersson
City Måleri
leif@citymaleri.se
033-726 99 71

Sydost:
Kent Andersson
Rolf Anderssons Måleri AB
Torsås
torsas@anderssonmaleri.se
070-671 71 50  

Per Atmander
Målarmäster i Karlshamn
per_atmander@yahoo.se
070- 372 47 88

Skåne:
Lars Löfberg
Löfbergs Måleriservice
Limhamn
lars.lofberg@telia.com
070 - 588 70 40

Anders Månsson
Anders Månssons Måleri AB
Ängelholm
anders@manssonsmaleri.com 
070 - 510 20 22