Sverigestyrelsen

Styrelsen ska arbeta för att främja Måleriföretagens syften och i samråd med Svenskt Näringsliv handlägga kollektivavtalsfrågor inom Måleriföretagens område. Styrelsens uppgift är också att fastställa Måleriföretagens strategiska mål. Verkställande direktören verkställer sedan besluten tillsammans med sina medarbetare.

 

Sverigestyrelsen

Foto: Patrik Instedt


Måleriföretagens Sverigestyrelse

Kontaktuppgifter:

Jörgen Bergqvist, ordförande
P Chr Rusch & Son AB
jorgen.bergqvist@rusch.se
070-525 35 36

ClasGöran Carlsson, styrelseledamot
cg.carlsson@telia.com
0708-24 78 45

Cennet Johansson, styrelseledamot
Skellefteå Måleri & Golv AB
Brogatan 27 SKELLEFTEÅ
info@skemg.se 
070-627 04 36

Roland Johansson, styrelseledamot
Hagfors Måleri Rt AB
roland@hagforsmaleri.se
0563-54 02 40

Håkan Hellström, styrelseledamot
Hellströms Måleritjänst AB
hakan@hellstromsmaleri.se
070-7510520

Jonas Karlsson
Edvardssons Måleri i Västra Frölunda AB
jonas.k@edvardssonsmaleri.se
070-789 65 74

Stefan Olsson, styrelseledamot
Stoby Måleri AB
stefan@stoby.se
0451-38 85 00

Douglas Rosell, styrelseledamot
Sandå Jönköping AB
douglas.rosell@sanda.se
036-314430

Johan Trygg, styrelseledamot
Sandå Örebro AB
johan.trygg@sanda.se
019-165350

Peter Birath, styrelseledamot
pbirath@me.com
Mobil 072 904 69 20