Sverigestyrelsen

Sverigestyrelsen, foto Love Strandell

Styrelsen ska arbeta för att främja Måleriföretagens syften och i samråd med Svenskt Näringsliv handlägga kollektivavtalsfrågor inom Måleriföretagens område. Styrelsens uppgift är också att fastställa Måleriföretagens strategiska mål. Verkställande direktören verkställer sedan besluten tillsammans med sina medarbetare.

Måleriföretagens Sverigestyrelse

Kontaktuppgifter:

Johan Trygg, ordförande
Sandå Örebro AB
johan.trygg@sanda.se
019-165350

ClasGöran Carlsson, styrelseledamot
cg.carlsson@telia.com
0708-24 78 45

Cennet Johansson, styrelseledamot
Skellefteå Måleri & Golv AB
info@skemg.se 
070-627 04 36

Roland Johansson, styrelseledamot
Hagfors Måleri Rt AB
roland@hagforsmaleri.se
0563-54 02 40

Victor Schöön, styrelseledamot
Schööns Måleri 
victor@schoonsmaleri.se
0735 13 22 69

Douglas Rosell, styrelseledamot
Sandå Jönköping AB
douglas.rosell@sanda.se
036-314430

Mikael Bascuas, styrelseledamot
Krafft Måleri AB - Örebro
micke@krafft-maleri.se
Mobil 019 10 5748

Peter Birath, styrelseledamot
pbirath@me.com
Mobil 072 904 69 20

Jonas Danielsson, styrelseledamot
jonas.danielsson1974@gmail.com


Christian Ewertzon, styrelseledamot
christian.ewertzon@falkopingsmaleri.se
0515-800 19